Get Adobe Flash player

Nasıl Yapılır ?

Otomobil cam suyu nasıl yapılır

Otomobilinizin cam suyu bitti. Pratik olarak kendi camsuyunuzu nasıl yaparsınız ?
Musluk Suyu:  Dezavantajları; su borularının kireçlenmesi, camınızdaki kirleri çok iyi temizleyememesi ve kışın suyun çabuk donması.

Saf Su : Kireç birikmesini önler ama daha çabuk donduğu için kışın kullanılması riskli.

Saf Su ve Sirke : 1 Lt suya yarım çay bardağı sirke. Donma derecesinini biraz yükseltir, camlarınız parlak olur, yağmur camınızdan kayar. Ama asidik olduğu için boyanıza temas ettiğinde zarar verebilir.

Su ve Sıvı Sabun : 1 Lt suya 1/4  çaybardağı sıvı sabun. Bu da yazın kullanılabilir bir karışım. Ama kışın suyun donmasını engellemeyecektir. Sabunu fazla koyarsanız, tortu yapabilir veya gözenekleri tıkayabilir.

Benim önerilerim
Yazlık  : 1 lt kaliteli camsil,  1 lt saf su, parfüm.

Kışlık : 1 lt kaliteli camsil,  1 lt saf su, 3/4 çay bardağı ispirto (bulamazsanız etil alkol veya kaliteli kolonya da olabilir), çeyrek çay bardağı kadar gliserin (veya gliserinli bulaşık deterjanı).

Not: Eğer cam suyunuza güzel kokulu bir kolonya eklerseniz, her su fışkırtmadan sonra araba içinde güzel koku hissedebilirsiniz. Koku yetersiz gelirse cam suyu içine koku vermesi için, oto parfümü, oda spreyi veya benzeri parfüm de karıştırabilirsiniz.

 

Share

Biten Dettol sıvı sabun kutusunu doldurmak

Dettol’un pilli sıvı sabun makinesini almıştım, çocuklar el yıkamaya daha hevesli olsunlar diye. Çocuklar çok hevesli olunca haliyle çabuk bitti. Ama buna hazırlıklıydım ve yedekleri çok pahalı olduğundan, başka bir antibakteriyel sıvı sabunun bidon şeklinde yedeğini almıştım. Boş yedeği doldurmak istediğimde kapağın kırılmadan çıkmasının zor olduğunu gördüm. “İnternete bakayım, Hz. Google bu işe ne diyor?” dedim. Gavurlar da aynı dertten muzdaripmiş, epey bir araştırma yapmışlar. Bulduğum linkleri sizinle paylaşayım istedim.

En kolay ve zahmetsiz olanı, şırınga ile doldurma yöntemi. Şırıngayı; iğnesini çıkarttıktan sonra kullanabilirsiniz. Ama biraz çapraz sokmanız lazım ki, girdiği yerdeki kauçuk madde, doldurma esnasında şırınga ucunu tıkamasın. Diğer yöntem de boş kabı üstten delerek doldurmak, hatta bu kısıma kapak bile monte edenler var. Videoları aşağıda.

Kolay gelsin.

Share

Garanti Bankası’ndan ücretsiz EFT/Havale Yapmak

Merhaba,
Garanti bankası biliyorsunuz ki, kendi içindeki (garanti-garanti) havalelerinde 0,80krş. EFT lerde ise (garanti-diğer bankalar) 2,5TL işlem ücreti almakta.

İşte bunu nasıl ücretsiz hale getirebileceğimizi merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bu amaca hizmet için bilgisayarınızda kesinlikle mozilla firefox kurulu olmalıdır. (bulunmayanlar ise şurdan indirebilir; http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/ )

Mantığımız ise şu;
Garanti bankası, wap ile yapılan tüm işlemlerde hiçbir ücret talep etmiyor. İşte bizde bu mantıktan yola çıkarak, bilgisayarımızı sanki bir iPhone gibi garanti ye tanıtarak ücretsiz olarak havale ve EFT işlemi yapabileceğiz..

Hadi Başlıyalım
Devamını okuyun »

Share

Ayakkabı nasıl bağlanır ?

Yeni bir ayakkabı aldığınızda bağcıklarını nasıl bağlayacağınıza karar veremeyenlerden misiniz ? Size çeşit çeşit ayakkabı bağlama modelleri

Share

kravat nasıl bağlanır ?

kravat

Share