Get Adobe Flash player

Software

Error code 85ae0010 hatası ile MSN açılmıyor

 

Daha önce bahsettiğim, Microsoftun MSN programını Skype’a yönlendirme denemesinin 2. aşaması ile, böyle bir hata almaya başladıysanız, önceki yazımda belirttiğim programın yeni versiyonunu kurmanızın vakti gelmiştir.

MSN Reviver isimli programı bir kez çalıştırdığınızda MSN’i yamalayıp, düzgün çalışmasını sağlayacaktır.

İndirmek için Tıklayın.

Share

Debian tabanlı Linux dağıtımlarına Sublime Text 2 kurulum betiği

Kod yazarken kullandığım sublime text 2 editörü için hazır kurulum betiği buldum. Betik, Debian, Mint, Ubuntu gibi apt kullanan dağıtımlarda çalışıyor.

 


#!/bin/sh
# Sublime Text 2 debian install
wget http://blog.anantshri.info/content/uploads/2010/09/add-apt-repository.sh.txt
sudo mv add-apt-repository.sh.txt /usr/sbin/add-apt-repository
sudo chmod o+x /usr/sbin/add-apt-repository
sudo chown root:root /usr/sbin/add-apt-repository
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/sublime-text-2
sudo apt-get update
sudo apt-get install sublime-text

Share

MSN: Daha yeni bir sürüm var devam etmek için yeni sürümü yüklemeniz gerekiyor.

Eğer Skype’a geçmemek için direniyorsanız, bilin ki Microsoft da bu direnci kırmak için çabalıyor. Microsoft yeni kozunu oynadı ve Skype kullanmayan MSN kullanıcılarının hesaplarına girişini engelledi. MSN üzerinden login olmaya çalıştığınızda; “daha yeni bir sürüm var devam etmek için yeni sürümü yüklemeniz gerekiyor” mesajını alıyorsanız korkmayın, çözümü çok basit. Sadece yazının devamını okuyun.
Devamını okuyun »

Share

Komut Satırından E-posta Göndermek

Rutin işlerimi yapan windows betik dosyalarımın loglarını tek merkezden kontrol edebilmek için komut satırından e-posta gönderen bir program lazım olmuştu. Blat isimli açık kaynak programı buldum. Ekinde dosya göndermeyi de destekleyen bu program gayet kullanışlı.

Blat SMTP Mailer, Windows komut satırı (Command Prompt) üzerinden e-mail göndermenize imkan veren açık kaynak kodlu ücretsiz bir programdır. Blat, HTML ve Plain Text formatlarını destekler ve eklentili (attachment) e-mail gönderebilir ve SMTP authentication desteğine sahiptir.

Blat’ın desteklediği tüm parametler için http://www.blat.net/syntax/syntax.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Share

bitmap imajları temiz vektöre dönüştürmek

Web ve masaüstü seçenekleri ile her zaman lazım bir uygulama.

 

www.vectormagic.com

Share

Online Inpaint Servisi

Inpaint isminde bir program bulmuştum, araştırırken online olarak aynı hizmeti verdiğini gördüm. Program herhangi bir fotoğraftaki istenmeyen kısımları çıkarmanızı kolaylaştırıyor.

Devamını okuyun »

Share

Dropbox ile dosyalarınız her zaman yanınızda olsun.

Bir arkadaşımın önerisi ile dropbox programını denemeye başladım. Henüz çok kullanmadım ama araştırmalarım sonucunda çok faydalı olduğunu gördüm. Bilhassa evde ve iş yerinde ortak kullanılan dosyaları taşıma derdinden kurtuluyorsunuz.

Programın mantığı, birden fazla bilgisayarda, ortak kullanılan bir klasör gibi davranması ve bu klasördeki dosyaların versiyon kontrolünü yapabilmesi. Bu sayede, değiştirilmiş dosyaların eski versiyonlarına dönebiliyorsunuz. Windows ve Linux gibi platformlarda çalışabilmesi de farklı bir avantaj.

Başlangıçta 2Gb alana sahip oluyorsunuz. Herhangi bir referans ile üye olursanız 256mb ek kota veriyor. Sizden referans alarak üye olunduğunda da her referans için ek 256mb kota kazanıyorsunuz. Referanslar ile 8GB’a kadar alan kazanıp, toplamda 10GB alana sahip olabiliyorsunuz.

Buraya tıklayarak  üye olabilirsiniz.

Share

Windows Senkronizasyon Programı (rsync for windows)

Ücretsiz, dosya ve dizin senkronizasyon programı. Laptop, pc, usb bellek gibi farklı depolama alanları arasında iki yönlü olarak çalışabilen kullanışlı ve basit bir arabirime sahip güzel bir program. Özelliklerine gelince; senkronizasyon için çeşitli seçenekler mevcut. Idle olunca senkronize et, kaynak değişince senkronize et, belli zamanda senkronize et gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Ürünün, ücretsiz ve profesyonel sürümleri mevcut.

Adresi : http://www.allwaysync.com/

Share

Pop Tray E-posta uyarıcı

PopTray programı 20 adede kadar POP3 e-mail hesabınızı, dilerseniz herbiri için farklı süreler içinde, mesela 30 dakikada veya 5 dakikada bir kontrol ediyor. Sadece yeni mailleri kontrol etmekle kalmıyor, silebiliyor, tümünü okuyabiliyor veya kaydedebiliyor. Program sistem tray`inde çalışabiliyor. Yeni mail geldiğinde hem sesli hem de tray ikon ile uyarılabiliyorsunuz. Outlook Express gibi gösterdiği e-mailleri posta kutunuzdan silmiyor. Rules özelliği ile mükemmel bir e-mail filtreleme özelliği sağlıyor.

Türkçe desteği bulunan programın sayfasında, çeşitli eklentiler ve ses dosyaları bulunmaktadır.

Program ücretsiz ve kaynak kodu açık olarak http://www.poptray.org/ adresinden yayınlanmaktadır.

Share

Bilgisayar satarken bilgilerinizi vermeyin.

Bilgisayar ya da harddisk sattığınızda, bilgilerinizin başkasının eline geçmesini istemiyorsanız, bu iş için çok güzel bir program var.

Eraser isimli program, bilgilerinizin recovery programları ile kurtarılmasını önleyerek, bilgilerinizin başkasının eline geçmesini önlüyor.

Programı bu adresten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Share