Get Adobe Flash player

Microsoft SyncToy

Microsoft SyncToy 1.4

Bilgisayar kullanıldıkça farklı dizinlerin, sürücülerin sayısı artıyor.Dijital kamera aygıtlarından, e-mailler ile, mobil araçlardan, taşınabilir medya aygıtlarından,  laptoplardan bilgisayarınıza bir sürü yeni dosya ekliyorsunuz.

Bu gibi durumlarda dosyalarınızı bir yerden bir yere taşıma gereği duyacaksınız;  veya bir dizinde yaptığınız işlemlerin diğer dizine de otomatik olarak kaydedilmesini sağlamaya ihtiyacınız var. Bir çok kullanıcı dosyaları el ile (manual) bir yerden bir yere taşıyor.

İşte size kolay bir çözüm. SyncToy microsoft un Windows xp için geliştirdiği ücretsiz PowerToy araçlarından biri.Microsoft bu powertoy aracı ile windows kullanıcılarına dosya kopyalama, taşıma, iki farklı dizinin birlikte senkronize çalışması gibi extra özellikleri sunuyor.

Gelişmiş dosya operasyonlarını SyncToy aracı ile yapabilmek mümkün.

SyncToy seçtiğiniz iki klasörü eşzamanlı yönetebiliyor;  eğer sabit diskinizi c: ve d: diye iki bölüme ayırdıysanız c: dizininde veya c: dizinin içinde seçtiğiniz bir dizindeki işlemlerin-verilerin, d: dizinin altında ikincil bir dizine eşzamanlı kaydedilmesini sağlayarak SyncToy aracını bir yedekleme ünitesi olarak da kullanabilirsiniz.

Kullanımı:
• Create new folder pair diyerek yeni bir işlem başlatın ve işleminize bir isim verin.Left folder > browse seçeneği ile birinci dizini belirleyin.

• Dosyaların kaydedileceği ikinci dizini belirlemek için de Right folder > browse seçeneğini kullanın.
• Run komutuyla 1. dizindeki dosyalar 2.dizinine aktarılacaktır.Preview komutuyla yapılacak işlemleri önceden görebilirsiniz.

• Change options ile programın yapacağı işlemleri (action) değiştirebilirsiniz.

Action (işlev) Seçenekleri:

Synchronize: Belirttiğiniz 1. dizindeki dosya işlemlerini (dosya operasyonları: dosya silme, dosya kayıt gibi değişiklikler) diğer dizine kolayca kopyalamak için.

Echo: Mesela seyahate çıktınız, tüm resimlerinizi, belgelerinizi ve iş dökümanlarınızı yanınıza aldınız. Geri döndüğünüzde SyncToy ikinci dizininize (right folder) hangi dosyaların eklendiğini, değiştiğini, silindiğini, veya 1. dizindeki hangi dosyaların isimlerinin değiştirildiğini (yapılan değişiklikleri 2. dizine kaydederek) gösterebiliyor.

Subscribe: Subscribe action komutu gösterilen dosyayı kontrol ediyor, birinci dosyada değişiklik yapıldıysa, yapılan değişikler geri döndüğünüzde ikinci dosyaya kaydediliyor.

Contribute: Echo fonksiyonuyla neredeyse aynı, bu fonksiyonda 1.dizinde isimleri değiştirilen, kopyalanan, yeni eklenen dosyalar echo komutunda olduğu gibi 2. dizinede kaydediliyor fakat silinen dosyalar 2. dizine kaydedilmiyor.

Combine: Combine fonksiyonu Synchronize işleviyle neredeyse aynı fakat bu işlevde 1. klasörde isimlerini değiştirdiğiniz ve sildiğiniz dosyalar 2. klasöre kaydedilmiyor.

Gereksinimler:

• Microsoft Windows XP SP2
• Microsoft .NET Framework 1.1 yüklü olmalı.
• 1GHz Intel P3 işlemci ile eşdeğer bir işlemci
• 256MB RAM

Share

Leave a Reply

Sayfa İçinde Ara
Son Yorumlar
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930