Get Adobe Flash player

Windows

WannaCrypt3r 2.0 ( WannaCry ) Virüsü

CyriptoLocker virüsü ile ülkemizde adını çokça duyuran fidye virüslerinin gelişmiş son versiyonu olan WannaCrypt3r 2.0 diğer bir ismi WannaCry; Microsoft Windows işletim sisteminin, Mart ayında yaması çıkmış olan eski bir açığını kullanarak yayılıyor. Eğer Windows güncellemelerini düzenli yapmıyor iseniz veya eski bir sürüm Windows işletim sistemi kullanıyor iseniz; hem bilgisayarınız, hem de ağınızdaki diğer bilgisayarlar büyük tehlike altında demektir.

Fidye Virüsü Nedir?

Ransomware olarak adlandırılan fidye virüsleri; bulaştığı bilgisayarlar veya akıllı telefon, tablet gibi cihazlar üzerinde kayıtlı dosyaları şifreleyerek, bu şifrelerin çözülmesi karşılığında, kullanıcılardan fidye talep eden zararlı yazılımlardır. En bilinenleri CryptoLocker, CryptoWall ve Fusob isimli zararlı yazılımlardır.

WannaCrypt3r 2.0 ( WannaCry ) Virüsü

WannaCrypt3r 2.0 ( WannaCry ) Virüsü Ekran Görüntüsü

Virüs’ün zarar boyutunu sayılar ile anlatmak gerekirse, 10 saatte 74 ülkeye yayılmış, hafta sonu olmasına rağmen, 200.000’den fazla bilgisayarı etkilemiştir. Çoğu şirket faaliyetini durdurmak zorunda kalmış, bazı şirketler yedekten geri dönmeye çalışırken, bazıları 300USD tutarındaki ödemeyi yaparak şifrelenmiş dosyalarını kurtarmaya çalıştı. Hafta başında mesainin başlaması ile birlikte bu felaketin boyutlarının bütün dünyada daha büyük olması bekleniyor. Virüsü yayan hacker grubunun şu ana kadar, 100.000 USD üzerinde fidye aldığı tahmin ediliyor.

Yurt dışındaki bazı bankaların sunucu ve ATM’lerinin de bu virüsten etkilendiği gelen haberler arasında. Ülkemizdeki en göze çarpan etkilenme ise Renault fabrikası oldu. Fabrika pazartesi gününe kadar üretime ara verdi. Devamını okuyun »

Share

Error code 85ae0010 hatası ile MSN açılmıyor

 

Daha önce bahsettiğim, Microsoftun MSN programını Skype’a yönlendirme denemesinin 2. aşaması ile, böyle bir hata almaya başladıysanız, önceki yazımda belirttiğim programın yeni versiyonunu kurmanızın vakti gelmiştir.

MSN Reviver isimli programı bir kez çalıştırdığınızda MSN’i yamalayıp, düzgün çalışmasını sağlayacaktır.

İndirmek için Tıklayın.

Share

Datron PL3C Sürücüleri

Datron PL3C Driver Devamını okuyun »

MSN: Daha yeni bir sürüm var devam etmek için yeni sürümü yüklemeniz gerekiyor.

Eğer Skype’a geçmemek için direniyorsanız, bilin ki Microsoft da bu direnci kırmak için çabalıyor. Microsoft yeni kozunu oynadı ve Skype kullanmayan MSN kullanıcılarının hesaplarına girişini engelledi. MSN üzerinden login olmaya çalıştığınızda; “daha yeni bir sürüm var devam etmek için yeni sürümü yüklemeniz gerekiyor” mesajını alıyorsanız korkmayın, çözümü çok basit. Sadece yazının devamını okuyun.
Devamını okuyun »

Share

Windows 8 için 40 pratik ipucu

Her yeni windows sürümünde alışkanlıklarımızı değiştirmek ve daha kolay kullanım için ipuçları aramak zor gelmiştir. Aşağıda derlenen ipuçları sayesinde Windows 8 kullanmak biraz daha zevkli olacaktır.

Devamını okuyun »

Share

Windows 8 İçin Başlangıç (start) Menüsü Uygulamaları

Windows 8, büyük yeniliklerle hayatımıza girdi. Kullanıcı alışkanlıklarını kökünden değiştirecek yenilikler ile epey iddialı. Ama insanların alışkanlıklarından vazgeçmesi o kadar da kolay değil. Bu yeni alışkanlıkları dayatma yolu ile kullanıcılara benimsetme çabası büyük tepkiler çekiyor. Bir yandan da bu dayatmaları fırsata çevirmeye çalışan yazılım üreticileri var. Windows 8’in  radikal kararlarından biri belki de en onemlisi başlat butonunu ve menüsünü  kaldırması oldu. Bilgisayar, tablet ve cep telefonlarını aynı arayüz ile kullandırma çabası, windows 3.1’den beri gelen başlat butonunun radikal bir karar ile kaldırılmasına sebep oldu.

Bu yazımızda windowsun kaldırmış olduğu başlat menüsünü yardımcı programlar ile nasıl oluşturabileceğimizi göreceğiz. Aslında biz birşey yapmıyoruz, sadece beğendiğimiz programı kurmak işimizi çözüyor. Bu programların içinde ücretsiz ve ücretli bir çok seçeneğimiz mevcut. Ücretli olanlar çok pahalı değil, ücretsiz olanların da ücretlilerden çok bir farkı yok.

Gelelim programlarımıza;

Devamını okuyun »

Share

Komut Satırından E-posta Göndermek

Rutin işlerimi yapan windows betik dosyalarımın loglarını tek merkezden kontrol edebilmek için komut satırından e-posta gönderen bir program lazım olmuştu. Blat isimli açık kaynak programı buldum. Ekinde dosya göndermeyi de destekleyen bu program gayet kullanışlı.

Blat SMTP Mailer, Windows komut satırı (Command Prompt) üzerinden e-mail göndermenize imkan veren açık kaynak kodlu ücretsiz bir programdır. Blat, HTML ve Plain Text formatlarını destekler ve eklentili (attachment) e-mail gönderebilir ve SMTP authentication desteğine sahiptir.

Blat’ın desteklediği tüm parametler için http://www.blat.net/syntax/syntax.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Share

Microsoft Orjinal Office Kontrolünü Kapattı

Artık korsan Office'ler devre dışı kalmayacak Microsoft, Office paketi için yürüttüğü Orijinal Ürün Avantajı (Office Genuine Advantage - OGA) programını durdurma kararı aldı. Devamını okuyun »

Ucuz Microsoft Office

Microsoft, http://www.microsofthup.com/ adresinden 9$ a office paketi veriyor. Paket içeriği gayet yeterli.

Share